We need to deal with our resources differently, in terms of how we waste things. We have to move away from the throwaway habit. Things can, and must, last longer. They must be designed so that they can be reused. We need to take more care of our environment. That means not only our personal environment but also our cities and our resources. That is the future of design, to take more care of these basic elements. Otherwise I’m not sure what the future of our planet will be.

Na łamach Fast Company pojawił się wywiad z jednym z najbardziej znanych i cenionych projektantów, który znany jest głównie ze swojej pracy wykonanej dla Brauna, oraz sformułowania 10 zasad dobrego designu. Każdy kto interesuje się projektowaniem na pewno słyszał o Dieterze Ramsie oraz jego dekalogu.

Cytat, który możecie przeczytać powyżej wydaje mi się najważniejszą poruszoną przez niego kwestią. Dwie z zasad Dietera Ramsa, “dobry design jest trwały” oraz “dobry design jest przyjazny środowisku”, są tematycznie pokrewne. Jeśli rzecz jest trwała i potrafi służyć przez dłuższy okres czasu to jasne jest, że jest bardziej ekologiczna niż inna, która wytrzymuje dużo mniej. Problem produkowanych śmieci jest bardzo istotny w dzisiejszych czasach. Zwróćmy uwagę na włoskie miasta, takie jak Neapol, które mają chroniczny problem z pozbywaniem się odpadów.

Niestety producenci znaleźli złoty biznes w tworzeniu produktów, które po okresie gwarancji są niemal do wyrzucenia. Napędza to im sprzedaż nowych sztuk. Często w produktach są projektowane niedoskonałości, które obliczone są na określoną trwałość. Bez rozwiązań regulacyjnych w tej kwestii nic się nie zmieni. Wprowadzenie ich niestety spotkałoby się również z oporem społeczeństwa. Przyzwyczajeni jesteśmy do określonego poziomu cen. Tworzenie produktów trwalszych na pewno musiałby wpłynąć na koszt ich produkcji. Być może model abonamentowy byłby tu kompromisem? Płacilibyście miesięcznie określoną kwotę za możliwość korzystania na przykład z telewizora, jeśli mielibyście pewność, że będzie on prezentował wysoką jakość i nie musielibyście się martwić, że się popsuje? Ja bym poważnie rozważył takie rozwiązanie.