Pierwszą książką, jaką udało mi się skończyć w tym roku jest pozycja, której tytuł i autora widzicie w tytule tego postu. Nie była to łatwa lektura i trochę czasu jej poświęciłem, ale jeśli jesteście fanami technologii, tak jak ja i interesuje Was historia rozwoju komputerów, to jest to obowiązkowa publikacja.

Dlaczego nie była to łatwa lektura? Jest to w pewnym stopniu książka historyczna, która jako taka, musi przytaczać fakty. Są one dodatkowo okraszone sylwetkami bohaterów wydarzeń w niej przedstawianych, jak ich rysem psychologicznym. Powoduje to, że chwilami ma się wrażenie, że jest to pozycja bardzo rozwlekła i odrobinę męcząca, ale nie zmienia to faktu, że nie mogłem się od niej oderwać.

9781476708690.in17.jpg

Jest to książka, która posiada pewną myśl przewodnią. Wielu z Was pewnie jest w stanie przytoczyć nazwiska osób, które odegrały kluczowe role w rozwoju maszyn liczących się, takie jak Alan Turing, John von Neumann czy wielu innych. Wydawałoby się, że byli oni na tyle wybitnymi postaciami, że gdyby nie oni, to cyfrowy krajobraz, jaki mamy okazję dzisiaj podziwiać, nie wyglądałby tak samo. To stwierdzenie zawiera w sobie wiele prawdy, ale po przeczytaniu tej książki wiem, że ich rola jest trochę przeceniana.

Duże wrażenie na mnie zrobiło, jak autor przez całą książkę budował wrażenie postępu, który był dziełem wielu ludzi. Te nazwiska, które znamy prezentują wybitne postacie, pamiętajmy jednak, że są one jedynie członkami całych zespołów, które stały za tymi przełomowymi odkryciami. Zespołów, które opierały swoje osiągnięcia na wynikach prac ludzi, którzy żyli na długo przed nimi. Komputer nie został wynaleziony z dnia na dzień, jakby się to wydawało. Jego geneza sięga aż pierwszej połowy XIX wieku i córki lorda Byrona – Ady Lovelace. Jaki ona ma z tym związek? Odpowiedź na to pytanie pozostawię Wam do odkrycia podczas lektury tej książki.

Czego jeszcze dowiecie się z tej książki? Chociażby tego, że pierwszą siecią społecznościową w cale nie był Facebook, a przodkowie Zuckerberg’a wyprzedzili go o kilkadziesiąt lat. Będziecie wiedzieli dlaczego pierwszy komputer to ENIAC i czym się odróżniał od innych rywali do palmy pierwszeństwa. Poznacie również Billa Gatesa w jego czasach uniwersyteckich. Był zaskakująco inną postacią w stosunku do jego wizerunku, jaki znamy teraz z mediów.

Bardzo istotną i niedocenianą rolę w tym wszystkim odegrały kobiety. To one były pierwszymi programistkami, co jest zaskakujące biorąc pod uwagę jak zdominowany ten zawód jest obecnie przez mężczyzn. Przedsmak tego, czego się dowiecie o roli kobiet znajdziecie w poniższym filmiku.

Pomimo, że chwilami męcząca to mimo wszystko fascynująca to była lektura. Polecam ją wszystkim.

Moja ocena to: ✭✭✭✭✩

Książkę możecie kupić w iBooks Store lub na wybranym przez Was Amazonie. Niedługo powinna pojawić się również polska wersja dzięki wydawnictwu Insignis.