Dzisiaj przedstawiam Wam 25ty odcinek przeglądu tygodnia. Seria ta jest już z Wami od niemal pół roku. Właściwie jeżeli policzymy jeden odcinek co pominąłem na przestrzeni tego czasu to jest to równo pół roku. Z tej okazji dzisiaj mam dla Was trochę więcej treści. Zapraszam!

Motywacja przez zmianę języka

Na początek proponuję Wam lekturę artykułu dotyczącego motywacji. Czy wiecie, że minimalnie zmieniając język możecie zmotywować ludzi do wykazania inicjatywy i samodzielnego działania? Jeśli sprawdza się to na okręcie podwodnym do dlaczego nie miałoby się sprawdzać w Waszych projektach. Nawet jeśli nie pełnicie żadnych funkcji kierowniczych to wydaje mi się, że ta wiedza Wam się przyda w codziennym życiu.

Link

Tens: Instagram w okularach

Instagram w okularach. Brzmi jak science-fiction? Już nie! Na Indiegogo pojawiła się zbiórka funduszy na wdrożenie do produkcji okularów przeciwsłonecznych, które powodują, że widzimy świat w takich barwach, jakby nałożony był na niego filtr z tej popularnej aplikacji. Bardzo mi się ten pomysł spodobał, jednak mój zapał odrobinę ostygł, jak zobaczyłem za jaką cenę są te okulary oferowane. Wygląd ich też nie powala na kolana. Ale to może tylko moje odczucie. Musicie to sprawdzić sami.

Link

Lista skrótów klawiaturowych dla OS X Matta Gemmella

Jeśli korzystacie z Mac OS X to zapewne wiecie, że ten system operacyjny posiada bardzo rozbudowane możliwości do sterowania za pomocą klawiatury. Matt Gemmell sporządził bardzo obszerną listę skrótów klawiaturowych jakie można wykorzystać. Korzystam z Maca już parę lat, ale i tak znalazłem tu rzeczy o których nie wiedziałem. Polecam!

Link

Galeria ikon aplikacji

Trafiłem na Pintereście na niesamowitą galerię ikon aplikacji. Jest ona bardzo obszerna, a spora część z nich to małe dzieła sztuki. Przeważają tutaj ikony skeumorficzne, ale znajdą się również perełki reprezentujące inne style. Jeśli szukacie jakiejś inspiracji w tym temacie to koniecznie musicie tam zajrzeć.

Zrzut%20ekranu%202014-05-26%20o%2009.06.23.png

Link

Wywiad z Michałem Śliwińskim – twórcą Nozbe

Część z Was za pewne kojarzy Michała Śliwińskiego z jego felietonów dla iMagazine. Michał jest twórcą Nozbe – narzędzia wspomagającego zarządzanie zadaniami w metodyce GTD (Getting Things Done). Trafiłem niedawno na fantastyczny wywiad, jakiego udzielił. Jest to niezwykle interesująca historia dotycząca tego jak powstało Nozbe. Szczególnie podobał mi się fragment, kiedy Michał opowiadał o swojej wizycie w Japonii. Obejrzyjcie sami.

Link do wideo

10 Kroków do maksymalnej produktywności

Jeśli interesuje Was tematyka GTD to możecie również obejrzeć kurs, jaki Michał stworzył dotyczący zarządzania swoją produktywnością. W bardzo ciekawy i jednocześnie przystępny sposób przedstawione są w nim główne aspekty metodyk GTD. Michał nie omieszkał również podzielić się tym, jak to wszystko przekłada się na jego system pracy. Poniżej możecie obejrzeć pierwszy odcinek kursu.

Strona kursu

Everything is broken

Już kilkukrotnie przybliżałem Wam na łamach tego cyklu zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. Próbowałem Wam przemycić taką myśl, że nie ma w 100% bezpiecznego oprogramowania. Z tego względu sami musimy wziąć część odpowiedzialności na swoje barki poprzez dostosowanie swoich zachowań w sieci tak, aby zminimalizować ryzyko pomyślnego ataku lub ograniczyć jego skutki.

Artykuł, który gorąco Wam polecam do przeczytania, ukazuje jak wygląda rzeczywisty krajobraz bezpieczeństwa oprogramowania. Nie będę Wam streszczał poruszanych w nim tematów, natomiast zachęcę Was za pomocą dwóch cytatów.

There are a hundred libpurples on your computer: little pieces of software written on a budget with unrealistic deadlines by people who didn’t know or didn’t care about keeping the rest of your system secure.

Niestety tak jest. Bardzo często aspekt bezpieczeństwa jest pozostawiany na sam koniec projektów, a jak już się do niego dochodzi to się okazuje, że nie ma czasu ani pieniędzy, żeby coś zrobić w tym zakresie.

Every malware expert I know has lost track of what some file is, clicked on it to see, and then realized they’d executed some malware they were supposed to be examining. (…) If some of the best malware reversers around can’t keep track of their malicious files, what hope do your parents have against that e-card that is allegedly from you?

Jesteśmy tylko ludźmi, a każdy człowiek bez wyjątku popełnia błędy.

Link

Niesamowita lista materiałów dotyczących webdesignu

Jeśli interesujecie się webdesignem to koniecznie kliknijcie poniższy link. Nieważne czy dopiero zaczynacie czy jesteście weteranami branży – znajdziecie tutaj coś dla siebie. Na jednej stronie zebrane są główne zasady jakimi powinniśmy się kierować projektując i budując serwisy internetowe oraz cała masa materiałów, w których możecie poczytać więcej w tym temacie.

Zrzut%20ekranu%202014-05-23%20o%2011.24.36.png

Link

4 mity o designie w Apple

Na koniec przedstawiam Wam bardzo ciekawy artykuł, w którym Mark Kawano obala 4 mity dotyczące designu w Apple. Mark był jednym z projektantów pracujących w zespole Jonathana Ive’a. Idealnie widać w nim jaki wpływ ma organizacja pracy firmy na efekty jakie jest ona w stanie osiągnąć. Nie potrzeba tysiąca ludzi i setek najlepszych gwiazd wzornictwa przemysłowego, aby osiągnąć to co jest dziełem Apple. Wystarczy wiedzieć na co zwrócić uwagę i odpowiednio obudzić w ludziach pasję. Dobrze zgrany i zmotywowany zespół potrafi osiągnąć lepsze efekty niż pojedynczy nie wiadomo jak znakomity człowiek.

Link