In his 1999 book The Age of Spiritual Machines Google’s Director of Engineering, futurist, and author Ray Kurzweil proposed “The Law of Accelerating Returns”, according to which the rate of change in a wide variety of evolutionary systems tends to increase exponentially. A specific paradigm, a method or approach to solving a problem (e.g., shrinking transistors on an integrated circuit as an approach to making more powerful computers) provides exponential growth until the paradigm exhausts its potential. When this happens, a paradigm shift, a fundamental change in the technological approach occurs, enabling the exponential growth to continue.

Całkiem niedawno polecałem Wam artykuł dotyczący tego jak wykorzystanie Prawa Moore’a pozwoliło rozwinąć się Google’owi do obecnych rozmiarów. Jednak nie tylko chipy komputerowe rozwijają się wykładniczo. Zachęcam Was do przeczytania kolejnego artykułu, który pokaże Wam jak postęp wykładniczy działa w innych dziedzinach życia. Przybliży on również sylwetkę Ray’a Kurzweila, który ma na koncie kilka prognoz opierających się na tym prawie, które już się sprawdziły. Na końcu artykułu możecie zapoznać się z jego przewidywaniami, które będziemy mogli zweryfikować w niezbyt dalekiej przyszłości.

Z jednej strony rozwój w różnych dziedzinach życia bardzo mnie cieszy, ale jednocześnie przyprawia mnie trochę o gęsią skórkę na plecach. Szybki postęp zawsze niesie za sobą pewne zmiany w społeczeństwie. Powoli dążymy do momentu, gdzie wszystkie większe ludzkie potrzeby będą zaspokojone, a zagrożenia zniwelowane. Oczywiście w istnieją obszary na świecie, którym daleko jeszcze do tego punktu, jak chociażby Afryka, ale tak zwany zachód wyraźnie zmierza w tym kierunku. Jeśli skonfrontujemy to z wynikami eksperymentu Johna B. Calhouna, z którymi możecie zapoznać się w tym miejscu to można zastanawiać się, czy tylko świetlana przyszłość jest przed nami. Oczywiście daleki jestem od uderzania w apokaliptyczne dzwony, ale wydaje mi się, że świadomość ewentualnych zagrożeń może tylko wyjść nam na lepsze.