Testowe sprawdzanie wiedzy, reguły, wzory, schematy zamiast nauki logicznego myślenia. Ubiegłoroczne wyniki matury z matematyki nie pozostawiają złudzeń. Matematyka jest źle uczona. Nielubiana. Traktowana jak zło konieczne. Czy musi tak być?

Zawsze uważałem się za umysł ścisły i uwielbiam wszystko co logiczne. Nienawidzę wkuwania na pamięć po to tylko, żeby wkuć. Jeśli jestem w stanie znaleźć w jakimś zagadnieniu logiczny ciąg, to wiem, że zapamiętam to na dłużej, a opanowanie tego materiału nie zajmie mi dużo czasu.

Matematyka to bardzo logiczna nauka. Uczy rozwiązywania problemów w metodyczny sposób. Niestety nauczyciele i wykładowcy rzadko są w stanie to logiczne piękno pokazać. Nauka tego przedmiotu w Polsce to zakuwanie na pamięć wzorów i wyprowadzeń. Rozwiązywanie problemów schodzi na dalszy plan, o ile w ogóle się pojawia.

To wszystko powoduje, że nikt nie chce się uczyć matematyki bo jej nie rozumie. Wykształciło się już swoiste przyzwolenie społeczne na bycie ignorantem w tej dziedzinie. Niektórzy nawet z dumą to podkreślają, mylnie nazywając się humanistami.

“Jeśli nie umiesz matematyki, nie oznacza to, że jesteś humanistą. Oznacza, że nie umiesz matematyki” – Marcin Jakubowski

Polecam wam lekturę tego artykułu. Jeszcze nie tak dawno śmialiśmy się z poziomu wiedzy amerykanów jeśli chodzi o geografię czy wiedzę ogólną, a zaraz okaże się, że połowa młodych ludzi w Polsce nie będzie potrafiła wykonywać operacji na ułamkach.