Pod tym linkiem znajdziecie wizualizację ataków, jakie mają obecnie miejsce w internecie. Muszę powiedzieć, że robi wrażenie. Idealnie widać gdzie toczy się nowoczesna wojna. Poświęćcie kilka minut i poobserwujcie co się dzieje na tej stronie. Można wysnuć kilka ciekawych wniosków.

Zdecydowanie najbardziej aktywnym krajem spośród inicjujących ataki są Chiny, a większość celów tych ataków znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych. To było do przewidzenia biorąc pod uwagę doniesienia medialne. Zadziwiająco mało aktywna pod względem cyberataków jest Rosja. Odrobinę zaskoczeniem dla mnie było to, że wśród aktywnych atakujących na drugim miejscu jest USA. Wydaje mi się jednak, że znalazłem wytłumaczenie tego faktu. Wydaje mi się, że opiera się ono na pewnym fenomenie.

Być może jeśli wystarczająco długo poobserwujecie wizualizację, to zauważycie dosyć intensywne ataki, które mają swoje źródło po środku niczego. Dokładniej rzecz biorąc w południowej części Oceanu Atlantyckiego. Po porównaniu mapy z wizualizacji z Google Maps udało mi się w tym miejscu znaleźć malutką wysepkę Bouveta. Jest to terytorium zależne od Norwegii, które ma niemal 60 kilometrów kwadratowych powierzchni. Niemal w całości jest pokryta lodowcem, nie posiada portu i ogólnie jest… bezludna. Cytując za Wikipedią:

Wyspa Bouveta jest uważana za najbardziej samotną wyspę świata.

Bouvet_aerial_photo.jpg Zdjęcie autorstwa NASA. Licencja Public domain na podstawie Wikimedia Commons

Skąd zatem biorą się ataki cybernetyczne? Otóż wyspa ta posiada swoją domenę internetową “.bv”. Być może źródło danych do tej wizualizacji wykorzystuje częściowo lokalizację po domenie albo adres IP, z którego przeprowadzane są ataki ma ustawione rozwiązywanie DNS wskazujące właśnie na tę wyspę. To może również tłumaczyć to, dlaczego na drugim miejscu wśród najaktywniejszych atakujących są USA.

A jaki jest najczęściej atakowany port? Jest to port 23 wykorzystywany przez usługę telnet, czyli nieszyfrowanego zdalnego podłączenia do maszyny. Kto jeszcze obecnie posiada otwarty port telnet w XXI wieku?! Użytkownicy starych Windowsów? Seriously – jeśli macie ten port otwarty, to natychmiast to poprawcie i nikomu nie przyznawajcie się do tego.