Programowanie może być bardzo frustrujące. Ze względu na dużą konkurencję, programowanie polecam tylko osobom z zapałem, dla których rzeczą normalną będzie zacząć od programowania, a nie czytania jak programować dobrze (czy urodzony rajdowiec zaczął przygodę z wyścigami od czytania encyklopedii o samochodach?). Ponadto lepiej nie znać dobrych praktyk w ogóle, niż stosować je, ale nie wiedzieć z czego wynikają. Ważne jest, aby z dobrych praktyk korzystać, zamiast być przez nie ograniczanym.

Na łamach Antyweb pojawił się artykuł autorstwa Piotra Szmielewa z Coder’s Lab o 10 błędach najczęściej popełnianych przez początkujących programistów. Muszę przyznać, że tak dobrego tekstu spodziewałbym się bardziej na blogu doświadczonego programisty, a nie na jednym z największych portali technologicznych. Wydaje mi się, że to najlepszy artykuł tego typu jaki czytałem. Widać, że był pisany przez programistę z dużym doświadczeniem.

Jeśli jesteś początkującym programistą to polecam każdy punkt z tego zestawienia wziąć sobie do serca. Szczególny nacisk położyłbym “Uczenie się z książką”. Każdy musi znaleźć sobie metodę, przy której najlepiej przyswaja wiedzę, ale przeczytanie kilkudziesięciu książek nie uczyni z Ciebie dobrego programisty. Najważniejsza jest praktyka. Tak jak autor wskazał – najlepiej jest wymyślić sobie projekt i zwyczajnie go napisać. Do dzieła!