Po dłuższej przerwie wracam do Was z nowym odcinkiem Przeglądu tygodnia. Dzisiaj kilka nowości, które pojawiły się od czasu poprzedniego odcinka. Mam nadzieję, że Was zaciekawią. Chciałbym Wam również powiedzieć o kilku zmianach, które czekają ten cykl.

Przegląd tygodnia ukazuje się już od jakiegoś czasu. Do wakacji udawało mi się pisać go w miarę regularnie, ale wraz z przyjściem pięknej pogody coraz częściej zdarzało mi się omijać odcinki. Mając do wyboru spędzenie czasu z rodziną, czy przy komputerze, wybierałem pierwszą opcję. Cykl ten jest dosyć mocno czasochłonny i nie zawsze mam odpowiednią ilość czasu, żeby nad nim popracować. Oprócz bloga mam kilka innych rzeczy w trakcie rozwoju i przez to będę musiał zrezygnować z cotygodniowej regularności. Od tej pory Przegląd na pewno zmieni nazwę i nie będzie się już pojawiał co tydzień. Nadal w głowie szukam jakiejś nowej formuły. Być może rozwiązaniem są nieregularne dłuższe odcinki, a może krótki artykuł za każdym razem kiedy pojawi się coś ciekawego? Jeszcze nie zdecydowałem jak to rozwiążę. Jeśli skłaniacie się ku jednej bądź drugiej opcji to dajcie znać w komentarzach. Tak samo sugestie nowej nazwy cyklu są mile widziane.

Tymczasem – do przeglądu!

Podsłuch doskonały

Na początek chciałbym Wam przedstawić osiągnięcie naukowców z MIT. Udało im się opracować coś, co można nazwać podsłuchem doskonałym. Z wykorzystaniem kamery rejestrującej obraz z dużą ilością klatek na sekundę udało im się zarejestrować dźwięk. Filmowali oni drgania liści kwiatu, czy pustej paczki po chipsach, następnie analizowali obraz z wykorzystaniem opracowanego przez nich algorytmu. Wynikiem jego działania był dający się w całości zrozumieć dźwięk. To trzeba zobaczyć.

Link do filmu
Link do strony projektu

Navdy

Od jakiegoś czasu ostrzę sobie zęby na HUDa od Garmina, a tu niedawno pojawił się nowy gracz na rynku. Co to jest HUD? Jest to skrót od Head-up display, co oznacza urządzenie, które jest w stanie wyświetlać obraz na przeźroczystym ekranie nie zasłaniając widoku. Pewnie kojarzycie to rozwiązanie z filmów, w których pokazywane były myśliwce. Powoli ten wynalazek przekrada się do samochodów. Widziałem już HUD zamontowany w BMW M5, a teraz każdy może go już mieć nawet w Fiacie Multipla. Obejrzyjcie poniższy filmik, który pokazuje jak to działa.

HUD to jest na pewno coś, co chciałbym mieć w swoim samochodzie. Rozwiązanie Garmina współpracuje z Navigonem (na czym mi zależy), ale nie prezentuje innego rodzaju informacji. Navdy wydaje się być lepszym rozwiązaniem, ale wygląda bardziej topornie. Do momentu, kiedy będę kupował tego typu urządzenie, mam nadzieję, że Navdy pojawi się na rynku i będzie można zobaczyć, jak ono spisuje się w praktyce.

Link do Youtube
Link do strony projektu

Hyperlapse video

Czas na kolejne osiągnięcie nauki. Tym razem czas na naukowców z Microsoftu. Opracowali oni technologię, która jest w stanie stworzyć płynny film poklatkowy z materiału wideo zarejestrowanego typową kamerą sportową. Problemem takich filmów jest to, że często filmowaniu towarzyszą drgania, dlatego materiał jest mocno poszarpany i trudny w oglądaniu. Technologia Microsoftu jest w stanie, na podstawie szeregu klatek, zbudować trójwymiarowy obraz sceny i z jego wykorzystaniem ustabilizować wideo. Zobaczcie jak to działa:

Jeśli interesuje Was bardziej techniczny aspekt tej technologii, to obejrzycie jeszcze to wideo:

Od momentu zaprezentowania tej technologii pojawiła się już aplikacja przygotowana przez Instagram, która wydaje się z niej korzystać. A może to tylko złudzenie. Nazywa się Hyperlapse i zachęcam Was do zapoznania się z nią.

Link do projektu

Nowe drony od Parrota

Dron to jest coś co chciałbym kupić od dłuższego czasu. Pamiętam, że zawsze jak byłem mały chciałem mieć zdalnie sterowany helikopter. Wtedy ceny tego rodzaju zabawek były zawrotne, ale teraz zeszły do pułapu osiągalnego przez każdego. Na razie nie zdecydowałem się na jego kupno, ale jak córka podrośnie, to może łatwiej będzie mi taki zakup uzasadnić ;) Parrot, znany wcześniej ze swojego ar.drone’a sterowanego iPhonem, zaprezentował dwa nowe urządzenia. Jednym z nich jest jeżdżący robot, który jednocześnie potrafi skakać. Drugi też jeździ… ale po suficie. Do tego potrafi latać. Nie to nie film. Już za lekko ponad 400 złotych możesz mieć taką zabawkę w domu. Wow!

Link do Youtube
Link do strony producenta

Nowy format textbundle

Pewnie zorientowaliście się do tej pory, że jestem wielkim wielbicielem formatu markdown. Każdy mój tekst powstaje z jego wykorzystaniem. Brett Terpstra do spółki z twórcami edytora Ullyses zaprezentowali nowy format Textbundle, który jest naturalnym rozwinięciem markdown. Ma on an celu ułatwienie przekazywania plików pomiędzy różnymi sandboxowanymi aplikacjami. W jednym pakiecie skupia on zarówno źródła dokumentu w markdown jak i wszystkie dodatkowe zasoby, takie jak obrazki. Wydaje mi się, że warto się nim zainteresować.

Link

Bonus.ly w Macoscope

Na blogu Macoscope przeczytałem bardzo interesujący artykuł dotyczący wprowadzenia w tej firmie narzędzia co się nazywa Bonus.ly. Szczerze mówiąc nie wiedziałem wcześniej o jego istnieniu, a wygląda na coś niezwykle pomysłowego. Motywacja pracowników i ich premiowanie, to zawsze był problem menadżerów. A co jeśli część premii przyznawaliby pracownicy innym pracownikom? Za co? A za co chcą. W artykule, do którego linkuję poniżej możecie przeczytać, jak wprowadzenie takiego systemu przebiegło w Macoscope. Zdaje sobie sprawę, że ten system nie sprawdzi się w każdej firmie, ale nowoczesne organizacje mogą być świetnym miejscem na wypróbowanie tego typu narzędzia.

Link

Paryż przez wizjer Pentaxa 67

Na koniec części newsowej chciałbym Wam pokazać wideo, które zostało zrealizowanie przez wizjer aparatu Pentax 67. Coś pięknego.

Link do Vimeo

Książka tygodnia: The 4-hour work week

Jako książkę tygodnia przedstawiam Wam “4-godzinny tydzień pracy” Timothy’ego Ferrissa. Jest to książka typowo poradnikowa, która ma nam pokazać, jak zarabiać wystarczającą ilość pieniędzy jak najmniejszym nakładem czasu i pracy, tak abyśmy mogli realizować swoje pasje i marzenia. Brzmi jak mrzonka, ale autor w bardzo przekonujący sposób przedstawia nam, że jest to możliwe na swoim własnym przykładzie. Prezentuje bardzo ciekawe sposoby na poprawienie własnej efektywności i sprawienie, by pewne rzeczy działy się zupełnie bez naszego udziału. Nie wydaje mi się, żeby wszystko można było zastosować do polskich realiów, niemniej jednak książka jest zdecydowanie warta przeczytania. Poniżej link do iBook Store i angielskiej wersji tej książki.

Link do iBooks Store