Trochę spóźniona, bo już we wrześniu ale jest! Sierpniowa tapeta jest już gotowa do pobrania. Obiecuję, że z kolejną już się nie spóźnię.

Dzisiejsze zdjęcie pochodzi z tegorocznej edycji Rajdu Polski. Swoje wrażenia opisywałem Wam już we wpisie dotyczącym tej imprezy.

Kilka słów o stronie technicznej, jak to zdjęcie powstało. Do wykonania tej fotografii użyłem lekkiego teleobiektywu Canona 75–300 f3.5–5.6. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że jest dość lekki i łatwo go wszędzie zabrać. Jest również zadziwiająco ostry, o ile nie przekroczymy ogniskowej 200mm. Powyżej tej granicy niestety pokazuje się straszne mydło. Zdjęcie było zrobione z około 20 metrów z łąki położonej lekko poniżej zakrętu, który widzicie na zdjęciu. Sporym utrudnieniem było to, że łąka byłą skąpana w słońcu, a sam zakręt był mocno zacieniony. Widać to chociażby po niebieskim zabarwieniu szyby.

Zdjęcie było dosyć mocno potraktowane w Adobe Lightroom. Dodałem dużo kontrastu i nie żałowałem clarity (niestety nie wiem jaki jest polski odpowiednik tego narzędzia). Za pomocą pędzla skorygowałem balans bieli zacienionych miejsc oraz przyciemniłem spore ilości tła. Efekt uważam za udany. A Wy co myślicie?