Witam! Dzisiaj mamy finał mundialu. Cześć z Was pewnie niecierpliwie czeka, aż rozpocznie się mecz. Być może znajdziecie przed tym chwilę na przeczytanie tego odcinka Przeglądu tygodnia. Trochę więcej w nim do czytania moich wynurzeń, ale wydaje mi się, że mam dla Was porcję niezwykle ciekawych artykułów. Zapraszam!

Ikony w OS X 10.10 Yosemite

Na początek chciałbym Wam zaproponować artykuł, który dotyczy ikon, jakie znajdziemy w OS X 10.10 Yosemite. Szczególnie powinien on zainteresować tych, co tworzą lub też zamierzają tworzyć aplikacje na urządzenia z nadgryzionym jabłuszkiem. Autor spędził dużo czasu analizując wiele subtelności w nich ukrytych. Dbałość o szczegóły jest zdumiewająca. Niektórzy mogą powiedzieć, że jest to przypisywanie sztucznych teorii do przypadkowych elementów. Ja byłbym daleki od tego typu stwierdzeń. Ilość zawartych szczegółów wydaje mi się, że wyklucza w tym wypadku przypadkowość. Przekonajcie się sami.

Link

20140703_Yosemite_materials-01.png

Problem z interfejsami przyszłości

W końcu ktoś napisał to, co sam o tym myślę. W sumie nie wiem dlaczego sam tego nigdy nie napisałem. Wielu z was pewnie widziało wizualizacje interfejsów przyszłości. Mnóstwo ich mamy w internecie, ale również i w filmach. Najbardziej znanym tego typu konceptem jest ten zawarty w “Raporcie mniejszości” z Tomem Cruisem w roli głównej. To jak macha on rękami przesuwając poszczególne elementy na holograficznym ekranie wielu działa na wyobraźnię. Problem w tym, że nie trzyma się to kupy. Wyobraźcie sobie, że pracujecie w ten sposób przez kilka godzin. Ciężko to sobie wyobrazić? To spróbujcie tego sami w domu. Bolą ręce nie? Ten artykuł zdecydowanie lepiej rozwija ten temat. Polecam!

Link

Abyss table

W zeszłym tygodniu prezentowałem Wam bardzo ciekawe stoły, których konstrukcja sprawiała wrażenie, że przez ich środek przypływa rzeka. W tym tygodniu udało mi się napotkać, stół o bardzo zbliżonej idei, ale prezentujący uśmiechy efekt. Abyss table, bo o nim mowa, swoim wyglądam przypomina fragment morza lub oceanu. Odpowiednio uformowane elementy z drewna i szkła, tworzą wrażenie rzeźby dna morskiego. Według mnie wygląda to świetnie. Jedyny problem to cena. Bagatela 5800 funtów, czyli w przybliżeniu 30 000 złotych.

abyss-table.jpg

Link

With big data comes big responsibility

Spotkaliście się do tej pory z pojęciem big data? Być może obiło się Wam o uszy. Pod tym określeniem kryje się zbieranie ogromnej ilości danych przez korporacje w celu ich analizy. Badanie tych danych ma na celu znajdowanie schematów zachowań ludzi, aby lepiej dopasować dla nich oferty usług czy produktów. Jak to działa? Otóż jeśli w sklepie internetowym kupujcie pieluchy, to można z duża dozą prawdopodobieństwa założyć, że w Waszej rodzinie znajduje się dziecko. Zatem możecie być zainteresowani ofertą zabawek dla najmłodszych.

Obecnie powstają nawet startupy, które oferując usługę użytkownikom za darmo, w rzeczywistości gromadzą o nich dane, żeby je sprzedać innym zainteresowanym. W końcu na czymś trzeba zarabiać.

Problem pojawia się w momencie wykorzystania takich danych. Jest to zdecydowanie problem etyczny, który nie jest uregulowany żadnymi przepisami prawa. Jedyne co mówi o tym, w jakim stopniu firma może operować tymi danymi jest regulamin, który jest akceptowany przez nas bez czytania przy zakładaniu konta. Ain’t nobody got time for that.

Muszę przyznać, że przez długi czas ignorowałem istnienie tego problemu. Nic nie robiłem sobie z tego, że ktoś posiada jakieś informacje na mój temat. Nie mogę powiedzieć, że teraz spędza mi sen z po wiek, ale jeśli nie muszę, to staram się utrzymać jakiś poziom prywatności. Nigdy nie wiadomo w jakim celu ktoś te dane wykorzysta.

Ostatnio głośno było na temat przeprowadzonego przez Facebooka eksperymentu na temat jego użytkowników. Otóż badany był wpływ tego co ludzie widzą na swoich timelineach w stosunku do tego jak się po tym zachowują. Okazuje się, że Ci co czytali więcej negatywnych wpisów sami wykazywali skłonność negatywnych zachowań. Nie wiem jak Wy, ale ja nie chciałbym, żeby ktoś bez mojej wiedzy w ten sposób na mnie eksperymentował. Jedno to badanie moich zachowań, ale zupełnie inna rzeczą jest bezpośrednie wpływanie na nie.

Po co ten cały długi wywód? Po to, żeby zainteresować Was tematem na tyle, żebyście przeczytali ten artykuł. To zagadnienie jest na tyle istotne, że każdy powinien posiadać wiedzę na ten temat. W końcu każdego ono dotyczy. Nic o nas bez nas.

Link

Swift blog

Jeśli się nie mylę to Apple zaprezentowało pierwszy w swojej historii blog. Przynajmniej ja wcześniej nie spotkałem się z takowym. Jest on poświęcony zaprezentowanemu niedawno językowi programowania Swift. Na razie nie ma na nim za wiele treści, ale warto go śledzić. W przyszłości na pewno pojawią się tam ważne informacje dotyczące rozwoju tego języka.

Jako pierwszą istotną rzeczą, jaką zamieszczono na tym blogu należy uznać wpis dotyczący stabilności Swifta. Wynika z niego, że Apple w ciągu jednego do dwóch lat zamierza ustabilizować API. Do tej pory korzystanie z jakichkolwiek zewnętrznych frameworków jest ryzykowne. Sugerują, że wprowadzane zmiany mogą być na tyle drastyczne, że mogą spowodować problemy z kompilacją modułów przygotowanych we wcześniejszych wersjach.

Link

Gra tygodnia: Two dots

1405256272.309914.png

Na koniec chciałbym Wam zaproponować grę, którą odkryłem w tym tygodniu. Nazywa się ona Two dots i jest fantastyczną grą logiczną. Koncept może nie jest nowy, bo rozgrywka opiera się na łączeniu kropek w łańcuchy, ale oprawa artystyczna i projekty poziomów czynią ją unikalną. Po przejściu pierwszych poziomów wiedziałem, że utknę z nią na długo. Gra oferuje in app purchases, ale nie są one wyjątkowo inwazyjne. Restart poziomu zużywa jedno życie, których mamy pięć. Jeśli skończą nam się życia, to możemy je dokupić za odpowiednią kwotę lub poczekać 20 minut, aż same się odnowią. Nie wiem jak Wy, ale ja czekam. Polecam – spróbujcie.

Link do App Store

Na koniec małe ogłoszenie – za tydzień nie będzie Przeglądu tygodnia, ponieważ wyjeżdżam na weekend na łono natury. Do stałego rozkładu wrócę za dwa tygodnie.