29ty odcinek Przeglądu tygodnia wyszedł całkiem obszerny. Sporo w nim ciekawych projektów z Kickstartera, w tym bardzo innowacyjny rower. Znajdziecie w nim co nieco do poczytania, ale zdecydowanie więcej do oglądania. Zapraszam.

Withings Activite

Na blogu poruszałem już kilkukrotnie temat smart zegarków i najczęściej zdarzało mi się krytykować powstałe rozwiązania jako za bardzo odbiegające od idei samego czasomierza. Najczęściej pokazywane do tej pory urządzenia z tej kategorii były w rzeczywistości zminiaturyzowanymi smartfonami o ściętych, w stosunku do ich większych braci, funkcjach. Moto 360 było pierwszym promyczkiem nadziei na zmianę tego stanu rzeczy. Teraz Withings pokazało coś, co idzie jeszcze dalej w kierunku zachowania zegarkowości w ich urządzeniu.

handcraft-design-pic-1.jpg

Withings Activite nie posiada żadnego elektronicznego wyświetlacza. To co robi to za pomocą sensorów w nim zawartych mierzy aktywność noszącego w ciągu dnia i przekazuje do telefonu. Posiada dodatkową tarczę, na której pokazuje jak daleko od dziennego celu się znajdujemy. Szkło na zegarku jest wrażliwe na dotyk i dzięki temu możemy na przykład na szybko sprawdzić, na jaką godzinę mamy ustawiony budzik. Dorzućmy do tego wodoodporność i szwajcarski mechanizm, a otrzymamy bardzo interesujący zegarek. Chyba w tym momencie najbardziej zbliżony do tego, czego oczekiwałbym od tego typu urządzenia.

Jego cena ma wynieść 390 dolarów. Dużo to czy mało? W sumie nie wiem. Z pewnością jest droższy niż prezentowane do tej pory produkty z tego segmentu, ale oferuje również coś czego nie mają inne – elegancję. Poczekajmy, aż pokaże się na rynku – a nuż Apple do tej pory coś zaprezentuje…

Link

App: The human story

Jak wcześniej wspominałem – w dzisiejszym odcinku będzie dużo Kickstartera. Pierwszą pozycją jest film dokumentalny o tworzeniu aplikacji. Jego autorzy – Jake Schumacher i Jedidiah Hurt – chcą pokazać sylwetki osób, które stoją za produktami, które wszyscy znają, np. Vesper, natomiast sami dla większości osób są zupełnie anonimowi. Dla przykładu podam dwa nazwiska: Marco Arment i John Gruber. Lubię artykuły i reportaże, które od kuchni pokazują to, jak tworzone są różne rzeczy. Jako programista wiem jak powstają aplikacje, ale podejście każdego dewelopera jest inne i każdy przestawia inne motywacje i inspiracje, przez co uzyskuje inny efekt końcowy. Nie wspomnę o samym warsztacie, ale podejrzewam, że tego nie zobaczymy w tym filmie.

Jedyne co mnie powstrzymuje przed wsparciem tego projektu to stawka, za jaką można otrzymać finalny produkt. 25 dolarów to cena nowości na Blue Ray. Jeśli czekam na produkt półtora roku to oczekiwałbym jakiegoś dodatkowego bonusu za pomoc w powstaniu tego filmu. Trochę narzekam, ale pewnie się przełamię i wyłożę swoją cegiełkę. Za bardzo mnie ta tematyka interesuje :)

Link do Kickstartera

5 błędów, przez które Twoja firma jest bezwartościowa

Posiadasz bardzo dobrze funkcjonujący biznes, który przynosi Ci całkiem przyjemne zyski. Zastanawiałeś się, czy kiedyś mógłbyś sprzedać swoją firmę i za wszystkie te miliony przenieść się na Hawaje i do końca życia pić drinki z palemką? Nawet jeśli jeszcze nie masz swojej działalności, to pewnie marzysz o takim rozwiązaniu. To co Tobie przynosi dużą korzyść niekoniecznie musi być wartościowe dla innych. Być może po prostu firma nie jest w stanie bez Ciebie funkcjonować. Marek Jankowski na blogu Pawła Tkaczyka podaje 5 błędów, które najczęściej taką sytuację powodują. Bardzo fajna lektura.

Link

Kudoso

Kolejny ciekawy projekt z Kickstartera, jaki chciałbym Wam przedstawić to Kudoso. Jest to aplikacja sprzężona z routerem sieciowym, która pozwala zarządzać dostępem użytkowników do różnego rodzaju treści. Dosyć skomplikowane mi to poprzednie zdanie wyszło… W skrócie użytkownicy za posiadane punkty mogą odblokować chociażby dostęp do Netflixa na określony czas. Tutaj jest to reklamowane jako urządzenie do zapanowania nad dziećmi i zachęcenia ich do wykonywania domowych obowiązków w zamian za dostęp do rozrywki. Przy czym system jest na tyle ciekawy, że nie wiem czy sam bym siebie do niego nie podłączył, aby zapanować nad tym wszystkim co mnie odciąga od pracy.

Link do Kickstartera

Stoły Grega Klassena

Lubię ładne i pomysłowe rzeczy. W ostatnich dniach trafiłem na stoły, jakie produkuje Greg Klassen – stolarz spod Waszyngtonu. Być może określenie artysta bardziej by do niego pasowało. Podoba mi się gdy na drewnianych meblach widać, że faktycznie są zrobione z tego surowca np. mają naturalne usłojenie. W naszym kraju niestety jest to podobno uznawane za wadę. W jednym z salonów wykonujących meble na zamówienie usłyszałem, że klienci widząc sęk, są w stanie zgłosić to jako wadę wyrobu. Powoduje to, że ciężko znaleźć w sklepach gotowe meble z “duszą”.

W meblach Grega oprócz duszy jest też nietuzinkowy pomysł. Chciałbym, aby taki stół stał u mnie w domu.

furniture-design-table-topography-greg-klassen-2.jpg furniture-design-table-topography-greg-klassen-1.jpg

Polecam Wam również obejrzenie filmu o tym jak powstają wyroby z tej pracowni. Cudowne.

Link

Nuseti – innowacyjny rower

To już ostatni projekt z Kickstatera, który chciałbym Wam dzisiaj przedstawić. Jednocześnie jest on dla mnie najciekawszy. Jego autorem jest Grzegorz Zieliński – jeden z najbardziej utytułowanych polskich kolarzy, ale nie w tym najbardziej znanych dyscyplinach. Grzegorz jest siedmiokrotnym mistrzem polski w zjeździe (czyli downhillu). Na rowerach zna się jak mało kto. Przez ostanie 5 lat pracował nad innowacyjną ramą rowerową ze zintegrowaną przekładnią planetarną. Jak się dobrze przyjrzeć zdjęciom, to w zasadzie dwoma przekładniami. Spełniają one funkcje przerzutek. Najbardziej jednak ekscytującą mnie funkcją jest całkowite ukrycie łańcucha wewnątrz ramy.

Rozwiązanie to jest genialne! Nie ma czym zahaczyć o wystające przeszkody, nie ma o co się ubrudzić. Ciężej jednak pewnie będzie zmienić łańcuch w przypadku zerwania, ale to na szczęście nie zdarza się często. Na pierwszy rzut oka to rozwiązanie ma same zalety. Niestety nie wróżę powodzenia temu projektowi. Produkt jest genialny, ale chyba nie na Kickstartera. Cena ramy dla większości jest zaporowa, bo wynosi ponad 10.000 złotych. W przypadku ramy z włókna węglowego z takim systemem, to nie wydaje mi się, aby to była kwota z kosmosu, niemniej jednak większość z nas nie może sobie pozwolić, żeby wydać tyle na rower. Najrozsądniejszym wyjściem dla Grzegorza wydaje mi się, że byłoby poszukanie inwestora. Być może to będzie jego najbliższy krok.

Link do Kickstartera

Koduj dla Polski

Na koniec tej części chciałbym Wam przedstawić bardzo ciekawą inicjatywę, która powstała przy fundacji ePaństwo. Jest ona wzorowana na amerykańskiej akcji Code for America. Ma na celu zaangażowanie osób posiadających umiejętności tworzenia aplikacji do pomocy w lokalnych inicjatywach. Jako przykład podam aplikację “Adopt a hydrant”, która powstała w Bostonie. Ostatniej zimy USA nawiedziły bardzo intensywne śnieżyce. Straż Pożarna miała duże problemy z odszukiwaniem i odśnieżaniem hydrantów kiedy dochodziło do sytuacji awaryjnych. Jeden z mieszkańców tego miasta napisał aplikację, która umożliwiała “zaadoptowanie” jednego z hydrantów. Było to jednoznaczne z deklaracją, że ta osoba przypilnuje, żeby hydrant był odśnieżony. Dzięki temu sytuacja w mieście znacznie się poprawiła.

Zachęcam Was do zainteresowania się tą inicjatywą. Dla początkujących programistów jest to świetna okazja do zdobycia doświadczenia.

Link do projektu

Aplikacja tygodnia: e-food

Jako aplikację tygodnia chciałbym Wam przedstawić e-food, o którym było w ostatnich dwóch tygodniach bardzo głośno. Za pomocą tej aplikacji możecie sprawdzić, jakie potencjalnie szkodliwe substancje znajdują się w produkcie, jaki w danej chwili chcecie kupić. Wystarczy tylko zeskanować kod kreskowy danego towaru.

efood_duze.jpg

Producenci żywności próbowali spowodować wycofanie tej aplikacji z rozpowszechniania, co zgodnie z przypuszczeniami spowodowało większy szum wokół niej. Przyglądając się sprawie można stwierdzić, że pewnie jedna i druga strona nie jest bez winy, ale według mnie w ten właśnie sposób powinna być przeprowadzana edukacja na temat żywności.

W tej chwili producenci mogą dodawać do produktów spożywczych te dodatki, na które zezwalają im przepisy. Nie znaczy to, że nie są to rzeczy szkodliwe. Ktoś sobie po prostu obliczył, że w danych stężeniu nie powinno nikomu nic się stać i pozwolił na używanie danej substancji. Jak mam się założyć, to nikt nie przebadał co się stanie jeśli spożywać ją będziemy w określonej dawce przez dłuższy czas…

Kibicuję e-food, aby aplikacja się prężnie rozwijała. Jeśli coś robiąc nikogo nie wkurzysz to znaczy, że to co robisz niczego nie zmienia. E-food ewidentnie coś zmienia.

Link do AppStore

Gra tygodnia: World of Tanks Blitz

Na koniec chciałbym przedstawić Wam grę, która mocno mnie w ubiegłym tygodniu wciągnęła. Jeśli choć trochę interesujecie się grami komputerowymi, to pewnie słyszeliście o World of Tanks – symulatorze czołgów dla wielu graczy. Właśnie pokazała się wersja tej gry na urządzenia z iOS na pokładzie. Możecie na swoich iPadach i iPhone’ach jeździć niezliczoną ilością czołgów i strzelać do innych czołgów. How cool is that? Polecam, bo to na prawdę fajna gra. Zdobyli nawet nagrodę dla najlepszej gry mobilnej na ostatnich targach E3.

Link do AppStore

nemc.jpg