Ten odcinek piszę dla Was z, o dziwo, słonecznych dzisiaj Mazur. Właśnie w tym miejscu w tym roku spędzam urlop. Pogoda niestety nie za bardzo dopisuje, ale cóż począć. Kilka dni relaksu mimo wszystko dobrze mi zrobi. W tym odcinku znajdziecie trochę różności – szczególnie polecam obejrzenie wywiadu z Jakubem Krzychem i prezentacji Jessiego Schnell’a. Zaczynamy!

Wywiad z Jakubem Krzychem (CEO Estimote)

O polskim startupie Estimote pewnie większość z Was już słyszała. Stworzyli oni produkt, który w tej chwili jest rozpoznawalny na całym świecie. Ich zespół liczy 30 osób, które operują z Krakowa, San Francisco i Nowego Jorku. Jeżeli chcecie posłuchać o tym, jak się funkcjonuje w tak rozproszonej organizacji oraz poznać ich pogląd na tworzenie produktu, to gorąco polecam obejrzenie tego wywiadu. Na prawdę warto.

Link do wideo

6 rzeczy, które robią bardzo produktywny ludzie

Cały czas staram się pracować nad swoją produktywnością. Cały czas szukam nowych sposobów na to, żeby ograniczyć wszelkiego rodzaju rozproszenia, które skutecznie marnują mój czas. Po przeczytaniu tego artykułu byłem bardzo zaintrygowany sposobami, które poznałem. Kilka z nich mam ochotę wprowadzić po powrocie z urlopu. Może Wy też znajdziecie coś dla siebie.

Link

Historia Tony’ego Fadella

Magazyn Fortune opublikował bardzo fajny artykuł dotyczący Tony’ego Fadella. W tytule przedstawia bardzo odważną tezę porównując go do Steve’a Jobsa czy Larry’ego Page’a. Kim jest Tony? W chwili obecnej jest twórcą Nest – startupu, który stworzył inteligentny domowy termostat i został kupiony przez Google za bagatela 3,2 miliarda dolarów. Wcześniej pracował między innymi w Apple, gdzie uczestniczył przy tworzeniu pierwszego iPoda. Jego dokonania są wystarczającym powodem do tego, żeby poznać jego historię.

fad30_151.jpg

Link

Reorganizacje w korporacjach

Czy pracując w korporacji marzyliście o tym, żeby przenieść się do małego startupu? Pewnie mieliście dosyć całej tej biurokracji i braku jakiegokolwiek wpływu na to, w jakim kierunku zmierzają projekty. To jest wada pracy w korporacji, ale czy wszystkie wielkie firmy są takie same? Ja jeszcze nie spotkałem na swojej zawodowej drodze jednej, która by sobie jakoś poradziła z tym problemem.

Są jednak takie, które eksperymentują z nowymi sposobami organizacji struktury, a nawet niemal całkowitym pozbyciem się hierarchii służbowej. Okazuje się, że ten kierunek jest bardzo obiecujący i niezwykle efektywny. Wydaje mi się, że to jest przyszłość, jeśli chodzi o funkcjonowanie dużych firm. Ten artykuł zapozna Was z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi tego tematu. Jeśli masz cokolwiek wspólnego z zarządzaniem, to jest to dla Ciebie lektura obowiązkowa.

Link

Jesse Schnell o grach

Co sprawia, że jedna gra wciąga na długie godziny, a druga mimo kolejnych prób potrafi nas zatrzymać góra na godzinę? Jesse Schnell zjadł na grach zęby. W poniższej prezentacji stara się przybliżyć cechy idealnej gry. To co przekazuje nie musi tylko odnosi się do gier, ale również znajdzie zastosowanie w innego rodzaju produktach. Polecam obejrzeć. Jako że Jesse jest bardzo dobrym mówcą, to na pewno nie będziecie się nudzić.

Link

Aplikacja tygodnia – Reeder 2 for Mac

Zrzut%20ekranu%202014-06-22%20o%2020.43.17.png

Bez tej aplikacji nie wyobrażam sobie funkcjonowania. RSSy i Twitter to dla mnie podstawowe źródła informacji. Po zamknięciu Google Readera nastąpiło bardzo duże przetasowanie wśród aplikacji wspomagających zarządzanie RSSami. Reeder był jedną z tych, które opierały się wyłącznie o usługę od Google. Po jej zamknięciu stał się bezużyteczny.

Po jakimś czasie znalazłem sobie zastępstwo w postaci ReadKita. Początkowo nasza relacja była burzliwa, ale po kilku aktualizacjach stał się bardzo porządnym narzędziem. Ale nadal nie jest to Reeder.

Ostatnio pojawiła się druga wersja Reedera na Mac, która wspiera najpopularniejsze w tej chwili usługi oferujące synchronizację feedów. Od jakiegoś czasu korzystałem już z wersji beta i po jej zainstalowaniu poczułem się jak w domu. To jest jedna z tych aplikacji, która małymi szczegółami dramatycznie zmienia doznania jakie ma się przy korzystaniu z niej. Na pierwszy rzut oka nie wie się dokładnie o co chodzi i dlaczego właściwie uważa się tą aplikację za lepszą. Po jakimś czasie już wiesz, że to takie szczegóły, jak np. animacja po dojściu do końca listy, robią tę różnicę.

Z takich aplikacji programiści powinni brać przykład.

Link do App Store

Książka tygodnia – Harlan Coben “Na gorącym uczynku”

84501.jpg

Na urlopie w pierwszej kolejności sięgam po jakąś książkę dla rozluźnienia. Lubię wtedy przeczytać coś, co się łatwo i szybko wchłania, a dodatkowo zaoferuje solidną dawkę rozrywki. Takie są wszystkie książki Harlana Cobena. Podczas tego urlopu wziąłem na warsztat właśnie “Na gorącym uczynku”, ale każda inna pozycja tego autora dostarczy podobnych doznań. Przeczytałem ich już chyba kilkanaście i żadnej z nich nie żałowałem. Trzeba jedynie pilnować się, żeby nie czytać ich za dużo pod rząd. Wtedy zbyt widoczna staje się bardzo podobna konstrukcja akcji jaka jest w nich zastosowana. Warto przeplatać je czymś innym, ale ogólnie polecam :)

Link do iBooks Store