Witam Was w 101 wpisie na moim blogu, który jednocześnie jest 27 Przeglądem tygodnia. Szczerze mówiąc umieszczając poprzedni wpis nawet nie zauważyłem, że był on jubileuszowy. Dzisiaj mam dla Was nowość, która będzie od tej pory towarzyszyć Przeglądom tygodnia. Ale to nie jedyna nowość. Na początek jednak to, co znacie.

Historia jednej szczególnej gitary

Jak zapewne wiecie jestem wielkim fanem rocka. Ten typ muzyki ma niesamowicie barwną historię, która obfituje w wiele wybitnych postaci. Instrumenty używane przez muzyków, są świadkiem tworzącej się na żywo historii. Niektóre z nich kończą żywot bardzo szybko roztrzaskane na scenie, ale inne przeżywają te perturbacje, żeby stać się same legendami. Film poniżej przedstawia historię jednej gitary, która gościła w rękach wielu wybitnych gitarzystów. Jej wygląd idealnie obrazuje to, co przeszła. Na prawdę warto obejrzeć.

Link

Każde przeprosiny jakie startup technologiczny będzie kiedykolwiek potrzebował

Teraz tekst o zabarwieniu satyrycznym. Od technologii nie uciekniemy. Moda na tworzenie niewielkich wyspecjalizowanych serwisów spełniających jedną funkcję przyciąga bardzo różnych ludzi. Brak doświadczenia często powoduje wpadki, na których cierpimy my, użytkownicy. Słowo przepraszam bardzo często pada, ale czy jest ono wystarczającym zadośćuczynieniem w przypadku utraty danych. W tym artykule całe to zjawisko jest przedstawione w sposób prześmiewczy, ale kiedy uświadomimy sobie, że to jest prawda powiedziana prosto w oczy, to już przestaje być do śmiechu.

Link

Neutralność sieci

Termin neutralności sieci pewnie przewinął się Wam już przed oczami. Zastanawialiście się jednak, co kryje się za tym terminem? Rozwój internetu w tym momencie jest lawinowy. Rozwój usług multimedialnych bardzo mocno odbija się na wydajności sieci operatorów. Bardzo zaciekła rywalizacja między nimi powoduje wyścig na megabity – bardzo podobny do niedawnego wyścigu na gigaherce pomiędzy producentami procesorów. Czy kupując łącze 50 Mb jesteście w rzeczywistości właścicielami takiego łącza? Muszę Was rozczarować. Niestety przepustowość do najpopularniejszych serwisów multimedialnych takich jak Youtube pewnie macie obciętą.

Niestety rozwój zapotrzebowania na przepustowość nie idzie tak dynamicznie w parze z rozwojem infrastruktury operatorów. Nadrabiają oni to ograniczaniem przepustowości do serwisów, które najbardziej jej potrzebują. To dlatego na waszym super wypasionym łączu filmiki z Youtube tak wolno się ładują.

Lobbyści operatorów kablowych w stanach zjednoczonych chcą nawet taki stan rzeczy zalegalizować. Jak widać użytkownicy ponownie są stawiani na ostatnim miejscu. To jak działa polityka idealnie obrazuje cytat z audycji, którą możecie obejrzeć poniżej.

If you want to do something evil, put it inside something boring.

Polecam waszej uwadze poniższy film. Po jego obejrzeniu Wasza wiedza w tym temacie bardzo wyraźnie wzrośnie.

Link

Design to…

Na koniec części “czytanej” chciałbym Wam zaproponować artykuł, który bardzo dobrze tłumaczy czym jest design. Dowiecie się z niego, że branding firmy, to nie tylko logo. Co więcej nie jest ono nawet na pierwszym miejscu wśród najbardziej rozpoznawalnych marek. Zastanówcie się po czym w pierwszej kolejności rozpoznajecie auta BMW. Do lektury niech zachęci Was poniższy cytat.

You cannot have “no design”. Because whatever you end up with, whether you pay attention to design or not, is your design. There is only careless design or thoughtful design. Choose to design thoughtfully.

Link


Od dziś rozpoczynam nowy cykl na blogu. Co tydzień będę prezentował Wam ciekawe aplikacje, książki, ale też i albumy muzyczne. Nie spodziewajcie się jednak tylko nowości i premier. Z zakątków swojego dysku będę wygrzebywał rzeczy, które pojawiły się jakiś czas temu, a które uważam za niezwykle wartościowe. Będę każdą z nich krótko opisywał, ale nie będą to pełnoprawne recenzje. Być może znajdziecie coś dla siebie. W tym tygodniu chciałbym Wam zaproponować płytę i książkę.


Płyta tygodnia

Slash - World on fire

O tej płycie wspominałem już w poprzednim Przeglądzie tygodnia. Nowa płyta Slasha pojawi się 15 września na rynku, ale można już składać zamówienia przedpremierowe. Jeśli złożycie takie zamówienie to 13 czerwca otrzymacie pierwszy i jednocześnie tytułowy singiel z tej płyty – „World on fire”. Ja już nie mogę się doczekać.

Slash – World on fire


Książka tygodnia

Jak pewnie zauważyliście – w ostatnim tygodniu opisuję swoje wrażenia po keynote na WWDC. Moje spostrzeżenia dotyczące części deweloperskiej jeszcze Wam przedstawię, ale gwiazdę wieczoru pewnie już znacie. Swift pojawił się niespodziewanie jako nowy język programowania. Apple wydało do niego podręcznik i to jego lekturę chciałbym Wam w tym tygodniu zaproponować.

The Swift Programming Language