Kiedy w głowie ląduje Ci pomysł powinieneś go jak najszybciej zapisać. Nawet najlepsze i najciekawsze idee w końcu wylatują z głowy. Do tej pory tyle moich zginęło w odmętach historii, że postanowiłem coś z tym zrobić.

Teksty na bloga tworzę z wykorzystaniem składni Markdown, a więc są w postaci zwykłych plików tekstowych. Trzymam je w jednym katalogu na Dropboxie. Teksty na etapie pomysłu, czy już w pewnym stopniu rozwinięte znajdują się w jednym wspólnym katalogu. Kiedy tekst publikuję, to przenoszę go do folderu opublikowane. Do tej pory ten system sprawdza mi się w wystarczającym stopniu. Jeżeli będę chciał dodać sobie jakieś dodatkowe znaczniki, to po prostu użyję tagów w Maverick’sie lub oznaczeń kolorystycznych.

Dotychczas gdy chciałem zapisać pomysł na tekst, to musiałem otworzyć Byword, który jest moim domyślnym edytorem, wpisać tytuł artykułu i zapisać plik. Trwało to kilka sekund i zdarzało się, że zapominałem zapisać plik. Postanowiłem ten proces odrobinę usprawnić. Priorytetem dla mnie było jak największe jego przyspieszenie i to, żebym nie musiał pamiętać o niczym, a wszystko działo się samo.

Stwierdziłem, że najwygodniej by mi było posiadać skrót klawiaturowy, który by pozwalał mi wpisać tytuł artykułu, jaki chcę napisać. A zatem naturalnym narzędziem do tego wydawało mi się Keyboard Maestro. Okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Stworzyłem krótkie makro, które na samym początku pokazuje mi okno dialogowe z prośbą o wpisanie tytułu. Kolejnym krokiem jest stworzenie pliku na dysku w odpowiednim katalogu i wpisanym w środku tytułem artykułu. Na sam koniec plik jest otwierany w ByWordzie, abym mógł na szybko spisać myśli jakie mam w danej chwili w głowie.

Zrzut_ekranu_2014-05-13_o_18_56_40.png

Jako skrót klawiaturowy wybrałem Ctrl+Cmd+Alt+N, ale okazało się, że koliduje on z tworzeniem nowej notatki w Evernote. Jako, że i tak z tego skrótu nie korzystałem postanowiłem go wyłączyć. Na końcu artykułu macie umieszczony link, za pomocą którego możecie pobrać to makro. Jednak kilka rzeczy będziecie musieli w nim zmienić. Na pewno katalog, w którym chcecie zapisywać swoje pliki będzie inny. U mnie ta ścieżka to:

1
/Users/pwojciechowski/Dropbox/blogging/pawelwojciechowski.com/%Variable%title%.txt

Musicie zmienić jej początkową część, ale ważne jest, żeby nie ruszać fragmentu: %Variable%title%.txt. Odpowiad on za nadanie odpowiedniej nazwy pliku. Tę ścieżkę musicie zmienić w dwóch miejscach zaznaczonych na obrazku powyżej.

Wydaje się, że to niewiele, ale zauważyłem, że faktycznie dużo szybciej udaje mi się zapisywać swoje pomysły. Na tyle szybko, że myśli nie zdążą nigdzie indziej podryfować.

Makro do pobrania