Witam Was w 21 odcinku przeglądu tygodnia. Dzisiaj zdominowany jest on przez zagadnienia z dziedziny fotografii i projektowania, ale w trakcie znajdziecie również coś ciekawego dla rozluźnienia. Zapraszam!

Wszystkim można robić dobre zdjęcia

Kilka razy Was już próbowałem przekonać do tego, że dobre zdjęcia można zrobić każdym aparatem. Pisałem o tym choćby w tym poście. Jeśli jednak nadal jesteście sceptyczni, to obejrzyjcie filmik poniżej. Fotograf Alex Koloskov pokazuje jak wykonać profesjonalne zdjęcie szklanki whisky z wykorzystaniem jednego źródła światła i aparatu w smartfonie.

Link do wideo Link do artykułu

Kilka podstawowych rad dotyczących typografii

Jeśli męczycie się mocno z doborem kroju pisma do Waszego bloga, prezentacji czy jakiegoś dokumentu, to zajrzyjcie do tego artykułu. Autor w bardzo zwięzły sposób przybliża podstawowe zasady typografii. Ważny jest nie tylko font, ale i jego wielkość, odstępy między poszczególnymi liniami i znakami. O tym wszystkim tam przeczytacie.

Link

Footkhana

Trafiliście kiedyś na filmiki niesamowitego Kena Blocka z cyklu Gymkhana? Jeśli nie, to musicie koniecznie poszukać ich na Youtube. Ostatnio przy współpracy z firmą Castrol ten kierowca zaprezentował swoje nowe dzieło – Footkhana. Wszyscy wiedzą, że wielkimi krokami zbliżają się mistrzostwa świata w piłce nożnej w Brazylii. Taka impreza sprzyja powstawaniu różnych ciekawych akcji marketingowych. To jest jedna z nich. Stworzona została przy współpracy z kilkoma bardzo znanymi piłkarzami – między innymi pojawia się tutaj Naymar Jr. Obejrzyjcie ten filmik, bo warto.

Link do wideo

Samochodowe UX

Urządzenia elektroniczne są nieodłączną częścią naszego życia. Stykami się z nimi codziennie. To w jakie interfejsy są wyposażone ma bezpośredni wpływ na to jak chętnie i z jaką łatwością ich używamy. Jedne są lepsze, inne są gorsze, ale jest taki jeden typ produktów, który bardzo mocno odstaje od czołówki, a nawet od środka stawki najlepiej zaprojektowanych interfejsów. Ten typ to samochody. Płacimy za nie bardzo duże pieniądze, a jakość obsługi systemów, w jakie są wyposażone woła o pomstę do nieba. Trafiłem na artykuł, który jest dosyć szczegółową analizą rynku samochodowych UX. Poczytajcie.

Link

FunBrush

Trafiłem za pośrednictwem AntyWeba na kolejny bardzo ciekawy projekt na Kickstarterze autorstwa zespołu z Polski. Jest to interaktywna szczoteczka do zębów dla dzieci, która ma je uczyć i zachęcać do dokładniejszego i częstszego szczotkowania. Projekt wydał mi się na tyle ciekawy, że postanowiłem zamówić jedną sztukę dla swojej córki. Niestety na tę chwilę powodzenie tego projektu nie wydaje się przesądzone. Niby zostały jeszcze 23 dni, ale z celu jakim jest 40000 funtów do zebrania zostało ponad 39500. Może Wam się pomysł spodoba i również go wesprzecie? Jeszcze dostępne są najbardziej promocyjne pakiety…

Link do kampanii

Nauka widzenia

Czy to w fotografii, czy w projektowaniu graficznym najważniejsze jest to jak dana osoba postrzega przedmiot jakim się zajmuje. Pracując nad swoim warsztatem z biegiem czasu zaczynamy dostrzegać elementy i aspekty, które dotąd były dla nas niewidoczne. Nie zdawaliśmy sobie zupełnie sprawy z ich istnienia. To jest właśnie nauka widzenia. Polecam Wam ten artykuł, w którym opisane jest to jak ważna dla każdego jest ta umiejętność. Jest dosyć długi, ale niezwykle ciekawy. #longread

Link