Przed Wami zaległy przegląd tygodnia, który miał się ukazać w niedzielę, ale niestety moje plany zostały skutecznie pokrzyżowane przez awarię RAMu. W tym odcinku mam dla Was sporo ładnych filmów do pooglądania. Będzie również coś z dziedziny informatyki. Na koniec ciekawostka dla biegaczy.

Informatyzacja Estonii

Wszyscy wiedzą jak u nas wygląda informatyzacja. Większość szumnie ogłaszanych projektów jak chociażby PL.ID są albo bardzo mocno opóźnione, albo zatrzymały się na etapie ogłoszenia przetargów. Mam swoją teorię na temat tego dlaczego tak jest i niedługo postaram się Wam ją przedstawić. Tymczasem możemy obserwować jak sprawa ma się u naszych niedalekich sąsiadów. Estonia co prawda jest dużo mniejszym Państwem, ale imponujące jest co potrafiła osiągnąć w dziedzinie społeczeństwa informacyjnego. Chciałbym, żeby Polska była na takim etapie, ale biorąc pod uwagę podejście naszych decydentów do tej sprawy to nie wróżę jej najlepiej.

Link

Red Bull Stratos

Pamiętacie wyczyn Felixa Baumgartnera, który dokonał rekordowego skoku ze stratosfery? W końcu pokazał się film z jego skoku przygotowany przez GoPro. Trzyma on cały czas w napięciu. Niesamowite wrażenie robi moment, w którym wpadł w korkociąg. Pięknie jest tam na górze.

Ciekawostką jest jeden moment filmu. Czy wiecie, że w animacji, która jest wstępem do filmu został użyty zrzut wyjątku z komputera Apple? Prawdopodobnie pochodzi z aplikacji korzystającej z Open CL. Tutaj możecie poczytać więcej na ten temat.

cr1_mini.jpg

Link do opisu obrazka

30 rocznica powstania Macintosha

24 stycznia minęła 30 rocznica powstania komputera Mac. Apple z tej okazji przygotowało film okolicznościowy. Po jego obejrzeniu byłem pod wielkim wrażeniem. Niesamowite jest to, co człowiek może osiągnąć za pomocą komputera. Nawet telefon jest niesamowitym narzędziem. Jest to komputer o dużo większej mocy obliczeniowej niż ten, który posłużył do lądowania na księżycu, a my go nosimy w kieszeni i zajmujemy się rzucaniem ptakami.

Możecie również obejrzeć film, który dokumentuje powstanie tej produkcji. Zorganizowane było to na prawdę zjawiskowo. Zauważcie, że kamerą użytą do nakręcenia tej produkcji był po prostu iPhone, a wszystkie zdjęcia powstały w ciągu jednego, tego samego dnia. Niesamowite!

Nieznajomi znajomi

Tytuł Was zaciekawił? W sumie nie wiedziałem jaki mam nadać nagłówek dla tego materiału. Jeden z amerykańskich fotografów wpadł na pomysł, żeby sfotografować nieznajomych w dosyć intymnych pozach. Co z tego wyszło? Zobaczcie sami. Ludzie są niesamowici!

Mapy tras biegowych w największych Amerykańskich miastach

I na koniec obiecana ciekawostka dla biegaczy. Nathan Yau z FlowingData wykonał mapy 22 miast z naniesionymi popularnymi ścieżkami biegowymi. Bardzo łatwo się zorientować jakie tereny ludzie wybierają do uprawiania joggingu. Bardzo fajnie to wygląda. Poniżej macie przykładową mapę dla Londynu.

London_mini.jpg

Link