To już ósmy przegląd tygodnia. Trochę w nim różności. Jeśli lubicie muzykę rockową to mam jedną perełkę dla Was. Znajdzie się również coś dla chcących nauczyć się projektowania graficznego. Zakończymy wszystko historią jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Zapraszam.

100 lat historii rocka

Jeśli jesteście miłośnikami rocka tak jak ja to mam dla Was niesamowitą perełkę. Concert hotels przygotowało stronę, na której możecie prześledzić całą historię tego gatunku muzyki aż o 100 lat wstecz. Super zobrazowane są poszczególne powiązania pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Jest ich mnóstwo i myślę, że nawet najwięksi znawcy nie znają wszelkich odłamów rocka. Co jest szczególnie piękne to po kliknięciu na każdy gatunek usłyszycie jak on brzmi. Na mapie od razu zaznaczone będzie z jakich gatunków on się wywodzi i jakie z niego powstały. Niektóre próbki mogą być dyskusyjne jak podpięcie Red Hot Chilli Peppers pod funk metal, ale kim aja jestem, żeby to kwestionować. Indie rock całkiem bym wywalił ;). Nie mogę przestać tego przeglądać.

history_of_rock_mini.jpg

Link

Launch this year

Wystartowała właśnie strona, która ma za zadanie dostarczyć praktycznej wiedzy dla wszystkich, którzy chcą w tym roku uruchomić swój biznes w internecie. Osoby, które będą prezentować poszczególne lekcje to bardzo dobrze znani eksperci. Wymienić należy chociażby Navala Ravikanta, który jest twórca Angel List, czy Hitena Shaha – twórcę KISSmetrics. Myślę, że warto się tym zainteresować.

Link

launch_this_year_mini.jpg

Hack design

Jeśli interesujecie się projektowaniem interfejsów i chcielibyście zdobyć trochę wiedzy w tej kwestii to mam dla Was coś fajnego. Na stronie Hack design dostępny jest kurs, którego lekcje będziecie dostawać co tydzień na maila. Ja już od ponad dwóch miesięcy śledzę to co ląduje u mnie w skrzynce i na prawdę jest co poczytać. Każdą lekcję przygotowuje inny ekspert z tej dziedziny, więc spojrzenie na tematykę z różnych perspektyw jest gwarantowane. Zapewniam, że w każdej lekcji znajdziecie coś dla siebie.

Link

200 rzeczy

Kolejny artykuł jaki chciałbym Wam zaproponować dotyczy ostatnio głośnego trendu minimalizmu, czyli ograniczenia posiadania. Pojawiło się sporo artykułów na ten temat. Niektórzy przyjmują bardzo ekstremalne formy minimalizmu na przykład żywiąc się jakimiś papkami zamiast normalnym jedzeniem. Jak we wszystkim ekstremizm jest zły. Autor tego artykułu wydaje mi się, że przyjmuje bardzo rozsądną postawę w swoim podejściu do tej filozofii. Po latach prób powziął postanowienie, że będzie posiadał nei więcej niż 200 rzeczy. Poczytajcie jak mu to wychodzi i jak do tego doszedł. Historia chwilami jest nawet zabawna, a cała mocno inspirująca. Myśl jaką chciałbym żebyście z tego zapamiętali to:

(…) if you’re going to buy something, think twice about doing it, and then only buy the best. Go for quality, not quantity.

Link

red_bull_mini.jpg

Historia i fenomen marketingowy Red Bulla

Każdy zna Red Bulla. Wiedzieliście, że ten napój wywodzi się z Tajlandii? Ja nie wiedziałem. Zawsze mnie fascynowało jak firma, która produkuje jeden napój na tyle środków na tak wielkie działania sponsoringowe. Porównując cenę Red Bulla z innymi tego typu napojami możemy się zorientować, że marże mają raczej nie małe, W tym artykule możecie poczytać trochę o historii tego jak powstał Red Bull i jakie od samego początku przyświecało jego twórcom podejście do tej marki. Wszystko układa się w jedną całość…

Link

Zdjęcia autorstwa adri_j i allisonmseward12 na licencji Creative Commons.