Rework autorstwa Jasona Frieda i Davida Heinemeier Hannsonna to pierwsza książka jaką przeczytałem w 2014 roku. Nie mogłem lepiej zacząć roku. Jest to książka biznesowa, ale czyta się ją jak beletrystykę. Wartość z niej wyniosą zarówno osoby prowadzące coś na własny rachunek jak i pracujące u kogoś. Hasło promujące tę książkę mówiące, że nigdy już nie będziesz pracował tak samo jest bardzo prawdziwe.

Pisząc o tej książce nie sposób wspomnieć o sposobie i otoczeniu w jakim powstała. Autorzy tej publikacji to założyciele firmy 37signals. Jest to firma, która stworzyła najpopularniejsze w tej chwili oprogramowanie do zarządzania projektami. Jej przychody osiągają miliony dolarów, ale firma nadal zatrudnia tylko 16 osób. Programiści mogą znać również tę firmę jako twórców najpopularniejszego frameworka do tworzenia aplikacji webowych w Ruby – Ruby on Rails.

Książka ta powstała jako efekt uboczny ich działalności. Jest to firma, która lubi dzielić się wiedzą. Prowadzi bloga Signal vs Noise, który jest kopalnią wiedzy dotyczącej efektywnej pracy i zarządzania organizacją. Rozdziały tej książki mają formę niemal artykułów na bloga, co powoduje, że są bardzo dobrze przyswajalne. Brak jest jakichkolwiek wypełniaczy, a to co dostajemy to czysta wiedza w bardzo przystępnej formie. Sami autorzy piszą, że w pierwszej wersji książka ta była wielokrotnie dłuższa i trzeba przyznać, że decyzja o jej skróceniu była bardzo trafna.

Publikacja ta przedstawia bardzo realistyczne i pragmatyczne podejście do prowadzenia projektów w organizacji. Obala wiele mitów, które powstały przy okazji wykształcania się kultury startupowej. Nie trzeba cały czas zatrudniać ludzi i szukać najlepszych talentów. Dlaczego? Tego dowiecie się po lekturze.

W zależności od tego w jakiej strukturze pracowaliście, jakie macie doświadczenie z prowadzeniem i uczestnictwem w projektach, to odbiór tej książki będzie bardzo różny. Część rzeczy może wydać się Wam oczywista, ale w części na pewno znajdziecie coś dla siebie. Ludzie pracujący w korporacji pewnie zobaczą dlaczego kultura w ich organizacji jest chora, a przez to bardzo mało efektywna.

Książkę przeczytałem bardzo szybko. Wiele rzeczy zostanie mi w pamięci na dłużej i wiele będę starał się zastosować w pracy. Wskazówki, jakie są przedstawione w tej książce wydają się bardzo proste, ale wcielenie ich w życie pewnie takie nie będzie. Polecam tę książkę każdemu. Według mnie to pozycja obowiązkowa.

Moja ocena ✭✭✭✭✭

Książkę możecie kupić na Amazonie i w iBooks Store. Niestety tylko w wersji angielskiej.

Zdjęcie z nagłówku: Jared Frazer