Witam Was w drugim odcinku “Przeglądu tygodnia”. Sporo się dzieje w tym tygodniu głównie ze względu na różnego rodzaju promocje. W USA wczoraj mieliśmy Święto Dziękczynienia, a dzisiaj rano powitał nas Black Friday, czyli wielkie święto wyprzedaży. Promocje już trwają od kilku dni i pewnie portfele wielu cierpią mocno na tym. No i jeszcze w dodatku dzisiaj jedno wielkie wydarzenie – polska premiera Playstation 4! Zaczynamy.

Czego można się nauczyć podczas 7 miesięcy podróżowania po świecie?

Na początek bardzo pozytywny tekst Matthew Trinnetti’ego. Pewnego dnia poczuł, że musi wyrwać się od pracy w konsultingu i wynegocjował 7 miesięcy wolnego. Wykorzystał to na podróżowanie po świecie. W tym artykule dzieli się tym, czego się nauczył podczas tych wojaży.

Przy czytaniu tego tekstu trafiło mnie jedno spostrzeżenie. Bardzo często w tekstach ludzi co podróżują po świecie przewija się stwierdzenie, że ludzie są bardzo gościnni w większości miejsc gdzie pojadą. Polaków często ludzie z zagranicy również postrzegają jako naród bardzo gościnny. Dlaczego Polacy nie są tacy dla siebie na wzajem?

Link: https://medium.com/architecting-a-life/215fd34c606d

Jak powstały animacje do recenzji nextgenów na Polygon?

Wydaje mi się, że każdy już widział recenzję Xboxa One i Playstation 4 w wykonaniu serwisu Polygon. Rozniosły się one lotem błyskawicy po całym internecie nie ze względu na treść, ale na oprawę graficzną. Animacje rysujące elementy konsoli na stronie są zrobione genialnie i byłem pod wielkim wrażeniem jak je zobaczyłem. Tutaj możecie przeczytać, jak osiągnięto taki efekt. Spoiler! Nie było łatwo.

Link: http://product.voxmedia.com/post/68085482982/polygon-feature-design-svg-animations-for-fun-and

polygon_ps4_controller_mini.jpg

Ile i jak spać, żeby być najbardziej produktywnym i kreatywnym?

Nie wiem jak wy, ale ja mam spore problemy z tym, żeby zmobilizować się, żeby pójść spać. Efekt jest taki, że po tygodniu pracy w piątek jestem trochę jak dętka i wieczorem usypiam na siedząco. Zdrowy rozsądek zawsze mnie zawodzi i za każdym razem jak postanawiam pójść wcześniej spać to znajduje jeszcze jedną rzecz do przeczytania, czy inną do sprawdzenia. Z idealnego dla mnie 7,5 godzinnego snu robi się 6-cio godzinny, albo jeszcze krótszy..

Artykuł, który chcę Wam zaproponować opowiada właśnie o śnie. Wskazuje ile snu jest nam potrzebne, żeby pracować wydajnie. Okazuje się, że wcale nie jest to 8 godzin. Znajdziecie w nim dużo ciekawostek – miedzy innymi dowiecie się, dlaczego Wasze żony/ dziewczyny śpią od Was dłużej lub dlaczego Wasi mężowie/faceci siedzą po nocach jak wy śpicie.

Link: http://blog.bufferapp.com/how-much-sleep-do-we-really-need-to-work-productively

Wypalanie kawy, mielenie i zaparzanie w jednym urządzeniu

Jeśli jesteście wielbicielami kawy tak jak ja to ta maszynka powinna Was zaciekawić. Jest to połączenie ekspresu do kawy z urządzeniem do jej wypalania. Wszystko w jednej obudowie. Piliście kiedyś kawę, która byłą przed chwilą wypalona? Ja nie, ale nabrałem dużej na to ochoty. Zna ktoś z Was takie miejsce w Warszawie, gdzie można napić się takiej kawy? Dajcie znać na Twitterze.

Poniżej umieszczam filmik prezentujący to urządzenie. Bardzo dobrze pokazany jest tam proces powstawania filiżanki kawy od zakupu “surowej” kawy do momentu samego momentu jej nalewania do naczynia. Polecam.

Link: http://www.kickstarter.com/projects/jimguldi/worlds-first-roast-grind-brew-coffee-machine?ref=home_location

Wallum – nowy minimalistyczny portfel

Po długim czasie noszenia ze sobą wypchanego portfela stałem się szczęśliwym posiadaczem portfela minimalistycznego. O swojej przygodzie pisałem tutaj. Jako, że w stu procentach nie jestem zadowolony ze swojego wyboru, cały czas poszukuję czegoś nowego w tym temacie. Na Kickstarterze pojawił się nowy projekt nazwany “Wallum”.

Wallum

Wygląda ono bardzo ciekawie, ale mam parę zastrzeżeń. To, że portfel jest z aluminium to bardzo pozytywnie będzie wpływać na jego wytrzymałość, ale bałbym się nosić telefonu w tej samej kieszeni. Dwie płytki aluminium łączone są o-ringami – mam obawę, że mogą się wyczepiać, a z czasem pękać. Miejsce na banknoty tez mogłoby być lepiej rozwiązane. Zajrzyjcie na stronę projektu – może Was zainteresuje.

Jak to jest z tymi apostrofami?

Wittamina napisała bardzo przydatny tekst o tym gdzie powinniśmy używać apostrofu, przy wyrazach czy nazwach obcojęzycznych, a gdzie nie. Pisze o tym w bardzo przystępny sposób. Zauważyłem, że sam nadużywałem apostrofów w niektórych miejscach i obiecuję poprawę. :) Swoją drogą wpisywanie tych wszystkich kreseczek jest męczące. Polecam!

Link: http://wittamina.pl/apostrof-w-zlym-miejscu/

Promocje z okazji Black Friday

Jak wspominałem na wstępie, mamy dzisiaj Black Friday. Parę promocji się już zaczęło, ale najwięcej pewnie pojawi się dzisiaj. Miejcie rękę na pulsie. Z ciekawszych jakie udało mi się zauważyć do tej pory to:

1Password – narzędzie do zarządzania hasłami. Nie wiem jakbym się bez niego obył. Cena wersji iOS obniżona o 40%. Analytics – narzędzie na iOS o śledzenia statystyk Google Analytics. Cena poszybowała z $2.99 do $0.99. Używam – polecam. Readkit – obecnie najlepszy czytnik RSS na Mac, który synchronizuje się z Feedly, Feedbinem i wieloma innymi usługami. Najlepszy dopóki nie wyjdzie nowy Reeder. Cena obniżona z $6.99 na $2.99.

Źródeł promocji jest mnóstwo. Nie dam rady tutaj podać wszystkich. Bez problemu znajdziecie więcej. Tutaj podałem te najciekawsze dla mnie.

Motherfucking website

Na koniec pewna ciekawostka dla designerów i web developerów. Swego rodzaju satyryczny protest przeciwko stronom przeładowanym różnego rodzaju elementami. Najbardziej rozbawił mnie podpis pod cytatem na końcu.

Link: http://motherfuckingwebsite.com/