Każdy prowadzący bloga wie, że przygotowywanie grafik do postów jest sporym utrapieniem. Jeśli publikujemy obrazki pojedynczo to pół biedy – jest mnóstwo narzędzi do zmniejszania, które potrafią obrabiać pliki w paczkach. Gorzej jeśli obrazki proporcjami nie pasują do układu strony. Wtedy zazwyczaj skleja się parę obrazków w jeden, aby proporcjami idealnie pasowały do naszego układu. O ile dla plików JPEG jest świetne narzędzie BlogStomp o tyle niestety nie działa ono dla obrazków zapisanych w PNG. Dlatego przygotowałem dla siebie szybki sposób na łączenie PNG, którym chciałbym się z Wami podzielić.

Na początek zaznaczę, że sposób ten powstał jako produkt uboczny mojego zapoznawania się z Objective-C, czyli językiem programowania służącym do tworzenia oprogramowania na Mac OS X i iOS. Są na pewno wygodniejsze i wydajniejsze sposoby na uzyskanie tego samego za pomocą innych narzędzi, choćby ImageMagick. Przy mich potrzebach jednak ten sposób w zupełności wystarcza, a satysfakcja z korzystania z własnoręcznie zrobionych narzędzi jest dużo większa.

Do sklejania PNG służy program przeze mnie przygotowany. Jeżeli Was interesuje to źródła możecie przejrzeć na Github’ie. Program jest dostępny na licencji MIT, czyli właściwie możecie zrobić z nim co chcecie. Najpiękniejszy on nie jest, ale realizuje postawione przed niem zadanie. Jest to program działający z linii poleceń i jako parametry wejściowe przyjmuje ścieżki do plików jakie ma połączyć. Pliki łączone są w poziomie w kolejności takiej w jakiej podane są w parametrach i plik wynikowy jest zapisywany w katalogu, w którym znajduje się pierwszy plik.

Podawanie parametrów z linii poleceń za każdym razem jak chcemy połączyć pliki PNG nie jest zbyt wygodnym sposobem. Dlatego przygotowałem makro dla programu Keyboard Maestro, które po zaznaczeniu plików w Finderze i wciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiszy wywoła program z odpowiednimi parametrami. Jedyne co musicie zrobić, żeby skorzystać z makra to zmiana ścieżki do pliku wykonywalnego PNGStitcher (linia zaznaczona jest strzałką poniżej).

Makro Keyboard Maestro dla PNGStitcher

Cały proces na pewno ma jeszcze dużo pola do usprawnień. Można chociażby dodać interfejs graficzny, który po przeciągnięciu na program lub ikonę łączyłby przeciągnięte pliki. Można dodać obsługę plików JPG. Jeśli macie pomysły co można by dodać i chcielibyście z czegoś takiego skorzystać to dajcie mi znać za pomocą twittera lub mailem na adres pawel(at)pawelwojciechowski.com.

Plik wykonywalny oraz makro możecie ściągnąć w postaci jednego zipa tutaj.

Miłego używania!