Jakiś czas temu Realmac Software zapowiedziało swoją aplikację na IOS do wykonywania zdjęć. Zapowiedzi i oczekiwania były wielkie, natomiast jak wyszło? Analog Camera zapowiadana była jako najszybsza i najprostsza aplikacja do wykonywania, stylizowania i publikowania zdjęć w sieciach społecznościowych. Główną zaletą tej aplikacji miała być prędkość i prostota jej działania.

Działanie

Na samym wstępie wita nas prosty samouczek. Dowiadujemy się jakie są kroki korzystania z aplikacji i jak przechodzić pomiędzy poszczególnymi jej częściami. Analog Camera składa się z trzech obszarów. Swoją uwagę dzielimy pomiędzy wykonywanie zdjęć, widok siatki naszej rolki z aparatu oraz widok stylizowania zdjęć. Pomiędzy tymi obszarami jesteśmy w stanie przechodzić gestami. Jest to dosyć wygodne rozwiązanie, natomiast miałem problem z powrotem z widoku stylizowania zdjęć do zbioru fotografii. Przejście powinno być bardziej intuicyjne i machnięcie palcem, które musimy wykonać powinno być krótsze.

Wykonywanie zdjęć jest dosyć przyjemne. Widok czterech ostatnio zrobionych zdjęć u góry ekranu bardziej mi przeszkadzał niż pomagał. Jesteśmy w stanie wykonywać tylko zdjęcia o proporcjach kwadratu, co jest pewnym ograniczeniem, ale mnie w ogóle nie przeszkadza. Miałem problem ze znalezieniem możliwości ustawienia osobno punktu pomiaru światła i ostrości. Okazuje się, że aby tego dokonać powinniśmy dotknąć ekranu dwoma palcami. Nie jest to wprost nigdzie wskazane, i tylko jeśli ktoś podejrzy taką możliwość w innych aplikacjach to na zasadzie analogii ma szansę znaleźć tę opcję.

Trzeba przyznać, że aplikacja działa dosyć szybko przy wykonywaniu i stylizowaniu zdjęć. Chwilę zajmuje pojawienie się zdjęcia w rolce aparatu, natomiast w przypadku dzielenia się zdjęciem czy zapisaniem zdjęcia w rolce aparatu musimy się liczyć z poważną chwilą oczekiwania (w przypadku mojego 4s). Nie jestem developerem IOS, ale dziwi mnie fakt, że nikt nie przedstawił możliwości zapisywania zdjęć w tle. Vsco Cam ma dokładnie ten sam problem. Możliwe, że jest to kwestia IOSa lub jednak słabego procesora w smartfonie, natomiast widzę tutaj obszar do poprawy nie tylko w Analog Camera.

Presety

Do stylizowania naszych zdjęć mamy dostępnych 8 filtrów. Z tego co zauważyłem sprawdzają się one tylko wtedy kiedy, zdjęcie jakie chcemy stylizować był zrobione w dobrym świetle i dobrze naświetlone. Wszelkie próby wykonywania zdjęć lekko pod światło może powodować opłakane efekty w przypadku zastosowania filtra. Zauważyłem, że aplikacja potrafi w takim przypadku mocno przejaskrawiać kolory w efekcie czego są one miejscami mocno nienaturalne.

Filtry są mało zróżnicowane. Zorientowałem się, że tak na prawdę używałem non stop trzech filtrów. W przypadku kiepskiego światła uciekałem do jednego filtra, który okazał się chyba moim ulubionym. Filtr “Inky” to jedyny dostępny filtr czarno-biały i jako jedyny jest na prawdę uniwersalny. Dzięki intensywnym kontrastom pozwala uzyskać dramatyczne efekty, które o dziwo sprawdzają się w wielu przypadkach.

Analog Camera

Publikowanie zdjęć

Publikować zdjęcia możemy w dwóch najpopularniejszych sieci społecznościowych: Facebook i Twitter. Mamy również możliwość otwarcia zdjęcia w innych aplikacjach jakie mamy zainstalowane na urządzeniu. Dzięki temu możemy umieszczać zdjęcia między innymi w Instagram.

Podsumowanie

Analog Camera nie jest aplikacją złą. Jest może miejscami nie intuicyjna, płaski design nie każdemu może przypaść do gustu. Filtry jakie oferuje są dosyć ubogie i nie wydaje mi się, żeby miało się to zmienić. Prędkość działania w przypadku wykonywania zdjęć i wybierani filtra jest bezbłędna. Kuleje dzielenie i zapisywanie zdjęć w rolce.

Aplikacji brakuje według mnie jakiegoś elementu, który zatrzymałby użytkownika na dłużej. Ja za chwilę pewnie wyrzucę ją z iPhone’a i zupełnie o niej zapomnę.

Moja ocena: ✭✭✭✩✩

Link iTunes Store: iTunes